Popis produktů
ASTM A36 a ASTM A572 jsou dva oblíbené typy konstrukční oceli, vhodné pro použití v aplikacích, jako je stavba mostů a budov, energetika, průmyslová výroba, silniční desky a další.

Kromě toho, že obě jsou široce{0}}používané jakosti, A572 a A36 se velmi liší svou pevností, obrobitelností a složením. Tyto rozdíly by mohly ovlivnit rozhodnutí kupujícího o tom, jaký materiál použít ve svém projektu. Tento článek prozkoumá tyto podobnosti a rozdíly.
Chemické složení
Ocelový plech A36 je považován za nízkouhlíkovou nebo měkkou ocel, což znamená, že obsahuje uhlíkové složení mezi 0,05 % až 0,25 %. Nízký obsah uhlíku z desky A36 z ní dělá jeden z nejtažnějších – neboli obrobitelných – typů uhlíkové oceli, což znamená, že se snadno tvaruje a obrábí do různých strukturních tvarů.
A572 je také měkká uhlíková ocel, ale větší přídavek určitých chemických slitin – jako je fosfor, mangan a křemík – z ní dělá vysoko-pevnou, nízko{2}}legovanou (HSLA) ocel, což znamená, že má vyšší pevnost a nižší hmotnost než měkká ocel. Díky těmto vlastnostem je deska A572 ideální pro použití v konstrukčních aplikacích, které vyžadují schopnost odolat vysokému namáhání, jako jsou mosty a přenosové věže.
Chemické složení oceli ASTM A36
|
Chemikálie Slitina |
Tloušťka až ¾". |
Přes ¾" až 1 ½" Tloušťka |
Tloušťka přes 1 ½" až 2 ½". |
Přes 2 ½" až 4" tloušťka |
Přes 4" tloušťka |
|
Uhlíkové Max |
0.25% |
0.25% |
0.26% |
0.27% |
0.29% |
|
Mangan |
N/A |
0.80-1.20% |
0.80-1.20% |
0.85-1.20% |
0.85-1.20% |
|
Fosfor Max |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
|
Síra Max |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
|
Křemík |
0,40 % MAX |
0,40 % MAX |
0.15-0.40% |
0.15-0.40% |
0.15-0.40% |
|
Měď Min |
0.20% |
0.20 % |
0.20% |
0.20% |
0.20% |
Chemické složení oceli ASTM A572
|
Chemikálie Slitina |
42. třída |
50. třída |
55. třída |
60. ročník |
65. třída Tloušťka větší nebo rovna ½". |
Stupeň 65 Tloušťka přes ½" až 1 ¼". |
|
Uhlíkové Max |
0.21% |
0.23% |
0.25% |
0.26% |
0.26% |
0.23% |
|
Mangan Max |
1.35% |
1.35% |
1.35% |
1.35% |
1.35% |
1.65% |
|
Fosfor Max |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
|
Síra Max |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
0.030% |
|
Křemík |
0.15-0.40% |
0.15-0.40% |
0.15-0.40% |
0.40% |
0.40% |
0.40% |
Mechanické vlastnosti
Vzhledem k rozdílům v chemickém složení oceli A36 a A572 se tyto materiály liší svými mechanickými vlastnostmi, včetně meze průtažnosti, která měří bod, ve kterém materiál trvale změní tvar poté, co byl vystaven velkým silám, a pevnosti v tahu, která měří sílu potřebnou ke způsobení zlomení nebo selhání materiálu.
Vyšší přítomnost zpevňujících slitin, jako je mangan a křemík, v deskách A572 dává materiálu větší pevnost ve srovnání s A36. Tato vyšší pevnost umožňuje oceli A572 unést větší váhu a odolat větším silám, aniž by se zlomila nebo selhala, což je zásadní pro konstrukční aplikace.
Mechanické vlastnosti ocelového plechu ASTM A36 a ASTM A572
|
Stupeň |
Bod kluzu |
Pevnost v tahu |
|
A36 |
36 ksi |
58-80 ksi |
|
A572 Třída 42 |
42 ksi |
60 ksi |
|
A572 Třída 50 |
50 ksi |
65 ksi |
|
A572 Třída 55 |
55 ksi |
70 ksi |
|
A572 Třída 60 |
60 ksi |
75 ksi |
|
A572 Třída 65 |
65 ksi |
80 ksi |
Rozdíl v nákladech A36 a A572
Jak již bylo zmíněno dříve, A36 je ocel, která má minimální mez kluzu 36 000 PSI. Tato třída čerpá svou sílu z kombinace uhlíku a manganu.
Na druhou stranu například A572-50 je druh oceli s minimální mezí kluzu 50 000 PSI. Podobně jako A36 využívá pro pevnost uhlík a mangan, ale zahrnuje také další slitiny, jako je kolumbium nebo vanad. Tyto extra slitiny zvyšují jeho celkovou pevnost, takže cena A572-50 je obvykle o 2,5 % - 5 % vyšší než u A36.

