Znalost

Jaká je mez kluzu SA572 třídy 50?

Jan 15, 2026 Zanechat vzkaz

 

 

info-730-353

 

SA572 Grade 50 je vysoce -nízkolegovaná-legovaná (HSLA) konstrukční ocel známá svým vynikajícím poměrem pevnosti-k-hmotnosti, dobrou svařitelností a zlepšenou odolností proti atmosférické korozi, s minimální mezí kluzu 50 000 psi (345 MPa) a hojně se používá{9} v konstrukci mostů a nákladů{9}.

 

Klíčové vlastnosti:

Typ:HSLA ocel (vysoká-slitina nízké pevnosti-).

Pevnost:Minimální mez kluzu 50 ksi (50 000 psi nebo 345 MPa) a pevnost v tahu 65 ksi (65 000 psi).

Legování:Obsahuje prvky jako kolumbium (niob) a vanad, což mu dává vynikající pevnost a odolnost proti korozi ve srovnání s obyčejnými uhlíkovými ocelmi, jako je A36.

Odolnost proti korozi:Nabízí lepší odolnost proti atmosférické korozi než standardní uhlíkové oceli.

Svařitelnost:Vhodné pro svařované, nýtované nebo šroubované konstrukce, i když díky vyššímu obsahu slitin je tváření těžší než u A36.

 

 

info-255-165

 

Minimální mez kluzu SA572 Grade 50 je 50 000 psi (345 MPa), jak je označeno „50“ v názvu.

Tato hodnota je však specifická pro určité formy a tloušťky výrobků. Stejně jako u většiny konstrukčních ocelí se zaručená minimální mez kluzu u tlustších plechů snižuje, aby se vysvětlilo méně účinné zpevnění-tloušťky během výroby.

 

Zde jsou podrobné požadavky na mez kluzu podle normy ASTM A572:

Mez kluzu (minimum) podle tvaru produktu a tloušťky

1. Pro tvary, tyče a desky do tloušťky 4 palce (100 mm):

Mez kluzu (min.): 50 000 psi (345 MPa)

2. Pro desky o tloušťce větší než 4 palce až 5 palců (100 - 125 mm):

Mez kluzu (min.): 46 000 psi (315 MPa)

3. Pro desky o tloušťce od 5 palců do 8 palců (125 - 200 mm):

Mez kluzu (min.): 42 000 psi (290 MPa)

4. Pro list a pás (svinutý produkt):

Mez kluzu (min.): 50 000 psi (345 MPa) pro tloušťky do 0,5 palce (12,7 mm).

Klíčové související mechanické vlastnosti (pro tloušťku menší nebo rovnou 4 palce / 100 mm):

Pevnost v tahu (min.): 65 000 psi (450 MPa)

Tažnost (min.): Typicky 18-21 % (liší se podle typu vzorku), což ukazuje na dobrou tažnost.

Kritická poznámka k designu:

Inženýři musí v návrhu použít správnou hodnotu meze kluzu odpovídající skutečné tloušťce materiálu. Použití 50 ksi pro 6-palcový plech by bylo nekonzervativní a nebezpečné; správné stanovené minimum je 42 ksi (290 MPa).

Srovnání pro kontext:

Ocel A36: mez kluzu 36 000 psi (250 MPa).

Ocel A992 (pro tvarovky): mez kluzu 50 000 psi (345 MPa) (s přísnějšími kontrolami maximální kluzu a houževnatosti).

Evropská ocel S355: 355 MPa (51,5 ksi) nominální mez kluzu-jeho nejbližší ekvivalent.

Stručně řečeno, zatímco SA572 Grade 50 je známý svou mezí kluzu 50 ksi, je to zaručeno pouze pro materiál do tloušťky 4 palce. U tlustších desek je specifikovaná minimální mez kluzu postupně nižší, jak je definováno v normě ASTM.

 

 

ASTM A572 Grade 50 Tolerance tloušťky plechu a desky

Ve společnosti Corten Steel Plate zajišťujeme, že naše ocelové plechy a plechy ASTM A572 třídy 50 dodržují přísné rozměrové tolerance, jak je stanoveno příslušnými normami ASTM A6/A6M.

 

Nominální tloušťka (palce) Šířka: 132-143″ Šířka: 48-59" Šířka: přes 47″ Šířka: 60-71″ Šířka: 84-95″ Šířka: 72-83″ Šířka: 108-119″ Šířka: 96-107″ Šířka: 120-131″ Šířka: 144-167″
– pod 1/4 0.04 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 –
16. 5. – pod 8. 3 0.04 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.04 0.05
1 – pod 2 0.10 0.06 0.06 0.06 0.06 0.06 0.08 0.07 0.10 0.11
3/8 – pod 5/8 0.05 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.04 0.03 0.04 0.06
1/4 – pod 5/16 0.04 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.03 0.04 –
3/4 – pod 1 0.06 0.03 0.03 0.03 0.04 0.03 0.05 0.04 0.05 0.07
3 – pod 4 0.14 0.11 0.11 0.11 0.11 0.11 0.14 0.13 0.14 0.15
2 – pod 3 0.14 0.09 0.09 0.09 0.10 0.10 0.12 0.11 0.13 0.15
4 – pod 6 0.15 0.15 0.15 0.15 0.15 0.15 0.15 0.15 0.15 0.20

 

 

Kontaktujte nyní

1. Co je ocel SA572 třídy 50?

SA572 Grade 50 je vysokopevnostní nízkolegovaná (HSLA) konstrukční ocel podle ASTM s minimální mezí kluzu 50 ksi (345 MPa), která nabízí lepší poměr pevnosti-k-hmotnosti než standardní uhlíková ocel jako A36.

2. Jaká je mez kluzu SA572 třídy 50?

Minimální mez kluzu SA572 Grade 50 je 50 000 psi (345 MPa), což platí pro materiály o tloušťce do 4 palců (100 mm). U tlustších plechů se minimální mez kluzu snižuje na 46 ksi (315 MPa).

3. Je SA572 Grade 50 svařitelný?

Ano, SA572 Grade 50 má dobrou svařitelnost. Vyžaduje standardní postupy svařování s nízkým-vodíkem a u silnějších částí nebo za chladného počasí může být nutné předehřát, aby se zabránilo praskání způsobenému vodíkem a zachovaly se vlastnosti v oblasti ovlivněné teplem-.

4. Jaký je rozdíl mezi ocelí A572 a A992?

A572 Gr. 50 je specifikace materiálu pro desky, tyče a tvary. A992 je novější specifikace speciálně pro široko{4}}přírubovou konstrukcitvary(W-nosníky), s maximální mezí kluzu (65 ksi) a povinným požadavkem na Charpyho houževnatost, díky čemuž je preferovanou volbou pro moderní stavební rámy.

5. Co je SA572 Grade 50 ekvivalentní v Evropě?

Nejbližší evropský ekvivalent je S355JR/J0/J2 (EN 10025-2), s nominální mezí kluzu 355 MPa. Povinná rázová houževnatost podtřídy S355 (např. J2 pro -20 stupňů) však musí odpovídat skutečnému ekvivalentu.

6. Kde se běžně používá SA572 Grade 50?

Je široce používán v mostech, rámech budov, přenosových věžích, stavebních zařízeních a dalších konstrukčních aplikacích, kde je vyšší pevnost a úspora hmotnosti výhodnější než ocel A36.

7. Jaké je chemické složení SA572 Grade 50?

Jeho chemické složení zahrnuje limity pro uhlík (max 0,23 %), mangan (max. 1,35 %), fosfor (max. 0,04 %, síru (max. 0,05 %) a může obsahovat mikro-slitiny, jako je Kolumbium (Nb) nebo Vanad (V) pro pevnost.

8. Má SA572 Grade 50 požadavky na rázovou houževnatost?

Není v základní specifikaci. Rázová houževnatost (Charpyho testování) je vyžadována pouze tehdy, pokud je specifikována kupujícím pomocí doplňkových požadavků, na rozdíl od mnoha evropských jakostí, kde je povinná.

9. Lze SA572 Grade 50 pozinkovat?

Ano, je vhodný pro žárové-pozinkování. Správná chemie oceli (zejména obsah křemíku a fosforu) a kontrola procesu jsou nezbytné pro zajištění jednotného, ​​přilnavého povlaku.

10. Jaký je rozdíl mezi SA572 a A572 třídy 50?

Není v tom žádný technický rozdíl. A572 je standard ASTM. SA572 je identická specifikace přijatá normou ASME Boiler and Pressure Vessel Code pro použití v konstrukci tlakových nádob a kotlů, která vyžaduje certifikaci v souladu s ASME-.

 

 

Kompletní specifikace a podrobnosti jsou k dispozici na vyžádání. Výše uvedené informace jsou poskytovány pouze pro orientační účely. Pro konkrétní požadavky na design kontaktujte naše technické prodejní pracovníky.

info-500-499

 

 

Odeslat dotaz