Znalost

Jaký je rozdíl mezi ASTM A572 Grade 50 a ASTM A709 Grade 50?

Jan 05, 2026 Zanechat vzkaz

Jaký je rozdíl mezi ASTM A572 Grade 50 a ASTM A709 Grade 50?

Zatímco ASTM A572 Grade 50 a ASTM A709 Grade 50 sdílejí stejnou minimální mez kluzu 50 ksi (345 MPa) a jsou často vyráběny ze stejné taveniny oceli, řídí se různými specifikacemi pro různé účely. Rozdíly jsou zásadní pro shodu s kódem a aplikaci.

info-650-307

ASTM A572 Třída 50je vysoko{0}}pevnostní nízko{1}}legovaná (HSLA) konstrukční ocel specifikovaná v normě ASTM A572/A572M. Je to nejběžnější ocel s „výtěžností 50 ksi“ v Severní Americe, zpevněná mikrolegováním (např. kolumbiem/vanadem) během válcování za tepla- spíše než tepelného zpracování. Používá se především ve stavebnictví, běžné výrobě a těžkém zařízení, kde je vyžadována rovnováha vyšší pevnosti (ve srovnání s A36), dobré svařitelnosti, tvárnosti a{11}}efektivnosti nákladů. Jeho hlavním omezením je, že rázová houževnatost není povinným požadavkem, pokud není výslovně objednána jako doplňková možnost.

ASTM A709 Třída 50je specifická pro most-verze oceli s mezí kluzu 50 ksi, která se řídí normou ASTM A709 a je nařízena konstrukčním kódem mostů AASHTO. Sdílí stejnou minimální mez kluzu a pevnosti v tahu jako A572 Grade 50, ale zahrnuje povinné požadavky na rázovou houževnatost, aby byla zajištěna kritická lomová-bezpečnost při dynamickém zatížení a teplotních změnách na dálničních mostech. Zahrnuje také variantu proti povětrnostním vlivům (třída 50W) pro nenatřené aplikace. Tato třída představuje „kvalifikovaný“ materiál s přísnějším zajištěním kvality, což z ní činí zákonem požadovanou a technicky vhodnou volbu pro stavbu mostů, kde je spolehlivost v náročných provozních podmínkách prvořadá.

 

1. Aplikace

ASTM A572 Třída 50:

ASTM A572 Grade 50 je celosvětově známá specifikace oceli používaná v různých obecných konstrukčních aplikacích. Tato ocel se obvykle používá při stavbě budov, zařízení a přenosových věží. Je také vhodný pro použití jako sekundární součást mostů, což ukazuje na důležitou roli v různých stavebních projektech.

 

ASTM A709 Třída 50:

ASTM A709 Grade 50 je speciálně navržen pro stavbu mostů. Tato třída oceli byla formulována tak, aby uspokojila potřebu mostů, aby vydržely různá namáhání, zatížení a náročné podmínky prostředí.

 

2. Mechanické vlastnosti

ASTM A572 Třída 50

ASTM A572 Gr. 50 je navržen pro pevnost a spolehlivost. Může se pochlubit minimální mezí kluzu 50 ksi (345 MPa) a minimální pevností v tahu 65 ksi (450 MPa). V závislosti na tvaru a tloušťce se hodnoty prodloužení mohou pohybovat mezi 18 % a 21 % při roztažení o délce 2 palce. To znamená dobrou rovnováhu mezi pevností a flexibilitou.

 

ASTM A709 Třída 50

ASTM A709 Grade 50 poskytuje významné výhody, zejména při stavbě mostů. Jeho pevnost v tahu, mez kluzu a hodnoty prodloužení jsou stejné jako u A572 třídy 50. Rozdíl mezi těmito dvěma je v tom, že A709 často klade přísnější požadavky. Tato přísnost má zajistit, že bude ideálně fungovat v kritických a náročných-aplikacích, jako je načítání mostů.

 

3. Odolnost proti korozi

ASTM A572 Třída 50

ASTM A572 Grade 50 nabízí dobrou odolnost proti atmosférické korozi díky svému nízkému-složení slitiny. Složení, které je lepší než u standardní uhlíkové oceli, obsahuje prvky jako kolumbium a vanad, které zvyšují její odolnost proti korozi. Je důležité si uvědomit, že ASTM A572 Grade 50 není klasifikována jako "ocel odolná proti povětrnostním vlivům", na rozdíl od některých jakostí uvedených v A709. V důsledku toho ASTM A572 Grade 50 obecně vyžaduje ochranná opatření, jako je malování nebo jiné nátěry, zejména v drsných prostředích, kde se nelze vyhnout dlouhodobému vystavení živlům.

 

 

ASTM A709 Třída 50

ASTM A709 Grade 50 je také široce známý pro svou pevnost a schopnost odolávat různým drsným podmínkám prostředí. Na rozdíl od A572 obsahuje možnosti „Weathering Steel“, jako je A709 Grade 50W. Tato třída je vylepšena o prvky, jako je měď, chrom a nikl, které pomáhají oceli vyvinout trvanlivou, rezavou-patinu, která snižuje korozi. Při správném návrhu a použití nevyžadují konstrukce vyrobené z třídy 50W většinu času nátěr, což vede k významným úsporám údržby.

 

4. Certifikace a testování

ASTM A572 Třída 50

ASTM A572 Grade 50 vyžaduje certifikaci mlýna k ověření jeho souladu s normami chemických a mechanických vlastností uvedenými ve specifikaci ASTM A572. Standardní testování zahrnuje měření pevnosti v tahu, meze kluzu a prodloužení. Jako doplňková zkouška se také provádí chemická analýza tepla a poté se oznámí výsledek.

Kupující si může jako doplňkový požadavek vyžádat nárazovou zkoušku Charpy V{0}}zářezu (CVN), i když to není povinné. Při testování CVN musí být testovací parametry, jako je teplota a úrovně absorpce energie, vzájemně odsouhlaseny jak kupujícím, tak prodávajícím.

 

 

ASTM A709 Třída 50

Ocel ASTM A709 třídy 50 pro mostní projekty vyžaduje dvojí certifikaci. Certifikace se musí vztahovat jak na normu ASTM A709, tak na specifikaci AASHTO M270, protože AASHTO zavádí normy pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti naší dálniční a dopravní infrastruktury.

Certifikační proces zahrnuje testy meze kluzu, pevnosti v tahu a prodloužení, stejně jako komplexní chemickou analýzu, jako je ta v A572. Charpy V-vrubová rázová zkouška je pro tuto jakost oceli povinná.

Požadavky na testování se budou lišit v závislosti na klimatické zóně, kde se most nachází, a tyto zóny jsou buď zóna 1, zóna 2 nebo zóna 3. Pokud je součást považována za zlomový-kritický prvek, kde by selhání mohlo vést k vážným problémům, požadavky na testování se zpřísní a provádějí se na základě desky-po{5}}desce.

Tensile Strength Testing

5. Náklady

ASTM A572 Třída 50

ASTM A572 Grade 50 je cenově dostupnější než standardní A709 Grade 50. To vše je způsobeno méně přísnými požadavky na povinné testování a zjednodušenými certifikačními procesy. Tato třída oceli se vyrábí hromadně-, takže je vhodná pro širší škálu aplikací. Cena desek ASTM A572 Grade 50 se obecně pohybuje přibližně mezi 410 až 810 USD za tunu. Pokud budete nakupovat v menším množství od dodavatelů kovů, ceny prudce porostou a často dosahují mezi 6 – 8 USD za libru za nařezané kusy.

 

 

ASTM A709 Třída 50

ASTM A709 Grade 50 má vyšší náklady kvůli několika faktorům, jako je povinné Charpy V{2}}vrubové nárazové testování, přísnější opatření kontroly kvality a přísné certifikační procesy, které často vyžadují dodržování AASHTO M270.

Pokud jde o cenu, desky ASTM A709 Grade 50 se výrazně liší, obvykle se pohybují mezi 610 až 1 650 USD za tunu nebo dokonce více. Toto kolísání ceny je ovlivněno jakostí oceli, zejména u oceli podléhající povětrnostním vlivům.

Price

 

 

 

Chemické složení podle ASTM A572 Grade 50 a ASTM A709 Grade 50

Živel ASTM A572 Třída 50 ASTM A709 Třída 50
uhlík (C) Menší nebo rovno 0,23 Menší nebo rovno 0,15 – 0,20 (liší se podle typu)
mangan (Mn) Menší nebo rovno 1,35 0,75 – 1,35 (liší se podle typu)
fosfor (P) Menší nebo rovno 0,030 – 0,040 Menší nebo rovno 0,040 – 0,050
síra (S) Menší nebo rovno 0,030 – 0,050 Menší nebo rovno 0,040 – 0,050
křemík (Si) 0.15 – 0.40 0,15 – 0,65 (liší se podle typu)
Columbium (Cb) 0,005 – 0,05 (typ 1) –
Vanad (V) 0,01 – 0,15 (typ 2) 0,01 – 0,10 (některé typy)
Cb + V 0,02 – 0,15 (typ 3) –
měď (Cu) Větší nebo rovno 0,20 Větší nebo rovno 0,20 – 0,50 (ve stupních zvětrávání)
nikl (Ni) Mohou být přítomna malá množství Menší nebo rovno 0,50 (u některých typů, zejména povětrnostních vlivů)
Chrom (Cr) Mohou být přítomna malá množství 0,30 – 0,70 (ve stupních zvětrávání)
molybden (Mo) – Menší nebo rovno 0,15 (u některých typů)
dusík (N) Menší nebo rovno 0,015 (typ 5) –
titan (Ti) Menší nebo rovno 0,04 (typ 5) –

Kontaktujte nyní

 

 

1. Jaká je hlavní výhoda oceli SA572 třídy 50 oproti oceli A36?
Jeho hlavní výhodou je o 50 % vyšší mez kluzu (50 ksi vs . 36 ksi), což umožňuje lehčí a efektivnější konstrukční návrhy s významnými úsporami materiálu pouze při mírném zvýšení nákladů.

2. Jak dosahuje SA572 Grade 50 své vyšší pevnosti?
Jedná se o vysoce{0}}nízkopevnostní-legovanou ocel (HSLA) zpevněnou především mikrolegováním kolumbium (Nb) a vanadiem (V) během řízeného válcování za tepla-, bez nutnosti tepelného zpracování.

3. Je SA572 Grade 50 vhodný pro svařování?
Ano, má dobrou svařitelnost pomocí standardních-procesů s nízkým obsahem vodíku. Před-ohřev se doporučuje u tlustších profilů, ale jeho svařování je mnohem méně složité než u kalených a temperovaných vysokopevnostních ocelí-.

4. Jaká je nejběžnější aplikace pro SA572 Grade 50?
Jde o{0}}materiál pro optimalizované konstrukce budov, široce používaný ve sloupech, trámech a příhradových vazbách, kde snížení velikosti a hmotnosti prvků přináší ekonomické a výkonnostní výhody.

 

Kompletní specifikace a podrobnosti jsou k dispozici na vyžádání. Výše uvedené informace jsou poskytovány pouze pro orientační účely. Pro konkrétní požadavky na design kontaktujte naše technické prodejní pracovníky.

info-500-499

Odeslat dotaz