Q690DaQ690E obě jsou vysoce-nízkopevnostní-konstrukční oceli (HSLA) vyhovujícíGB/T 1591-2018aGB/T 16270-2019normy, sdílející minimální mez kluzu 690 MPa pro desky menší nebo rovné 50 mm. Jejich hlavní rozdíl spočívá vpožadavky na houževnatost při nízkých-teplotách, který určuje jejich příslušné aplikační scénáře, kontrolu chemického složení a výrobní procesy.

Základní rozdíl
Přípony „D“ a „E“ představují různé stupně kvality, přičemž klíčová mezera v rázové teplotě a prahových hodnotách houževnatosti-nejzásadnějším faktorem pro výběr materiálu v chladném prostředí.
| Index | Q690D | Q690E |
|---|---|---|
| Teplota nárazového testu | -20 stupňů | -40 stupňů |
| Minimální energie nárazu Charpy V-vrub | Větší nebo rovno 47 J (průměr 3 vzorků) | Větší nebo rovno 27 J (průměr 3 vzorků; skutečné technické hodnoty často přesahují 47 J) |
| Funkce houževnatosti | Odolává křehkému lomu ve středně chladném prostředí | Udržuje stabilní výkon v extrémně-nízkých{1}}teplotách |
Chemické složení
Obě třídy využívají nízkouhlíkový, mikroslitinový design, ale Q690E zavádí přísnější limity na škodlivé prvky a optimalizuje poměry slitin, aby se zvýšila houževnatost při ultra-nízkých{3}}teplotách.
Q690D
Uhlík (C) Méně než nebo rovno 0,18 %, mangan (Mn) Méně než nebo rovno 2,00 %
Škodlivé prvky: fosfor (P) méně než nebo rovno 0,030 %, síra (S) menší nebo rovno 0,025 %
Mikrolegovací prvky: Niob (Nb), vanad (V), titan (Ti) pro zjemnění zrna; žádná další optimalizace slitiny pro extrémně-nízké teploty
Uhlíkový ekvivalent (Ceq) Menší nebo roven 0,55 %, zajišťující základní svařitelnost
Q690E
Uhlík (C) Méně než nebo rovno 0,18 %, s přesnějším ovládáním (některé šarže menší nebo rovno 0,15 %) pro zlepšení tažnosti
Škodlivé prvky: Fosfor (P) Méně než nebo rovno 0,025 %, síra (S) Méně než nebo rovno 0,020 %-přísnější limity, aby se zabránilo křehnutí při -40 stupních
Mikrolegované prvky: Přidá vhodný chrom (Cr) a nikl (Ni) pro zvýšení houževnatosti při nízkých-teplotách; Obsah Nb/V/Ti je optimalizován pro jemnější strukturu zrna
Uhlíkový ekvivalent (Ceq) Menší nebo roven 0,47 %, s lepší svařitelností pro tlusté plechy
Výrobní proces
Oba typy mohou používat termo{0}}mechanický řídicí proces (TMCP) nebo technologii kalení a temperování (Q&T), ale Q690E vyžaduje přesnější parametry procesu, aby byl zaručen výkon při ultra-nízké{3}}teplotě.
- Q690D
- Pro středně-tenké desky: TMCP (řízené válcování + zrychlené chlazení) k vytvoření jemnozrnné-feritové-bainitové struktury
- For thick plates (>50 mm): Proces Q&T (kalení při 880–920 stupních, popouštění při 550–600 stupních), aby byla zajištěna houževnatost při -20 stupních
- Rutinní nedestruktivní{0}}testování (ultrazvukové testování vnitřních defektů)
- Q690E
Přijímá vylepšený TMCP: Vyšší rychlost chlazení po válcování pro získání jemnějších zrn; některé výrobky potřebují sekundární temperování, aby se eliminovalo zbytkové pnutí
Pro kritické komponenty: Přidá normalizační ošetření při 900–950 stupních pro homogenizaci mikrostruktury
Přísná kontrola kvality: 100% ultrazvukové testování + testování povrchových magnetických částic; odběr vzorků pro zkoušky nárazem -40 stupňů pro zajištění konzistence
Aplikační scénáře
- Výběr Q690D nebo Q690E je určen především minimální provozní teplotou projektu.
- Rozsah aplikace Q690D
- Vhodné pro oblasti s minimálními teplotami nad -20 stupňů, jako je severní Čína, střední Asie a části Evropy
- Typické použití: Jeřábová ramena, příruby věží větrných turbín, prvky výztuh mostů s velkým rozpětím, hydraulické podpěry uhelných dolů, rámy těžkých nákladních automobilů
- Rozsah aplikace Q690E
Vhodné pro extrémně chladné oblasti s teplotami až -40 stupňů, jako jsou oblasti s vysokou-šířkou (severovýchodní Čína, Sibiř, Kanada), hlubokomořské inženýrství a polární zařízení
Typické použití: alpské úsekové plynovody projektů zemního plynu, polární podpěry zásobníků LNG, pláště hlubinných{0}}mořských vrtných plošin, nízkoteplotní{1}}tlakové nádoby
Náklady a požadavky na svařování
| Aspekt | Q690D | Q690E |
|---|---|---|
| Náklady | Spodní; O 10–20 % levnější než Q690E | Vyšší; zvýšené náklady v důsledku přísnější kontroly složení, přesných procesů a přísného testování |
| Teplota předehřívání svařování | 100–150 stupňů pro desky Větší nebo rovné 12 mm | 120–180 stupňů pro desky Větší nebo rovné 12 mm; vyšší předehřev, aby se zabránilo praskání-vodíkem |
| Ošetření po-svaru | Úprava odstraňování vodíku volitelná pro tlusté plechy | Povinné odstranění vodíku při 550–600 stupních pro všechny svařované součásti |
Jaký je nejzásadnější rozdíl mezi Q690D a Q690E a jak to ovlivňuje výběr materiálu?
Nejpodstatnější rozdíl spočívá vpožadavky na houževnatost při nízkých-teplotách. Q690D musí projít rázovým testem Charpy V-vrubem při -20 stupních s průměrnou energií nárazu větší nebo rovnou 34 J, zatímco Q690E musí splnit zkušební normu při -40 stupních s průměrnou nárazovou energií větší nebo rovnou 27 J (skutečné hodnoty ve strojírenství často přesahují 47 J). Tento rozdíl přímo určuje výběr: Q690D je vhodný pro mírně chladné oblasti, kde je minimální teplota vyšší než -20 stupňů, zatímco Q690E je navržen pro extrémně chladná prostředí s teplotami až -40 stupňů, jako jsou oblasti s vysokou zeměpisnou šířkou a hlubokomořské projekty.
Existují zjevné rozdíly ve svařovacích procesech Q690D a Q690E?
Ano, existují cílené rozdíly hlavně kvůli přísnějším požadavkům na výkon při nízkých-teplotách Q690E. U Q690D lze svařovat desky o tloušťce menší nebo rovné 12 mm bez předehřívání; u tlustších plechů (Větší nebo rovna 12 mm) je teplota předehřívání řízena na 100–150 stupňů a úprava odstranění vodíku po-svaření je volitelná. U Q690E jsou bez ohledu na tloušťku plechu povinné nízko-vodíkové svařovací materiály, teplota předehřívání je vyšší (120–180 stupňů pro plechy větší nebo rovné 12 mm) a po-svaření je vyžadováno odstranění vodíku při 550–600 stupních, aby se zabránilo křehnutí svarového spoje9} v prostředí ultranízké teploty}-{{18}
Proč Q690E stojí více než Q690D a jaké faktory přispívají k cenovému rozdílu?
Q690E je o 10–20 % dražší než Q690D a cenový rozdíl pochází ze tří hledisek. První,náklady na suroviny: Q690E má přísnější limity na škodlivé prvky (P menší nebo rovno 0,025 %, S menší nebo rovno 0,020 %) a přidává optimalizované slitinové prvky, jako je chrom a nikl, aby se zvýšila houževnatost při nízkých-teplotách. Druhý,výrobní procesy: Q690E vyžaduje dodatečné vakuové odplyňování VD během tavení a přesnější parametry TMCP během válcování, což zvyšuje složitost procesu a spotřebu energie. Třetí,náklady na kontrolu kvality: Q690E potřebuje 100% ultrazvukové testování a dávkové - nárazové testy na úrovni -40 stupňů, zatímco Q690D vyžaduje pouze rutinní kontroly.

