Pevnost v tahuTlaková nádoba P275N ocelový plechje klíčová mechanická vlastnost, která určuje jeho schopnost odolat vnějším silám bez poruchy.

Tlaková nádoba P275N ocelový plech
Jako široce používaný materiál P275N podle EN 10028-3 nabízí vyváženou kombinaci pevnosti, tažnosti a svařitelnosti pro aplikace tlakových zařízení.
Pevnost v tahu oceli P275N
Podle EN 10028-3 je pevnost v tahu ocelového plechu tlakové nádoby P275N:
| Vlastnictví | Hodnota |
|---|---|
| Pevnost v tahu (Rm) | 390 – 510 MPa |
| Mez kluzu (ReH) | Větší nebo rovno 275 MPa |
| Prodloužení | Větší nebo rovno 22 % |
Tento rozsah pevnosti v tahu zajišťuje, že materiál P275N zvládne podmínky mírného namáhání při zachování strukturální integrity.
Co znamená pevnost v tahu pro materiál P275N?
Pevnost v tahu se vztahuje k maximálnímu napětí, kterému může materiál odolat, než se zlomí. Pro ocel tlakové nádoby P275N to znamená:
- Dokáže odolat deformaci pod vnitřním tlakem
- Poskytuje bezpečnostní rezervu za hranicí kluzu
- Zajišťuje spolehlivost během provozu
Díky kombinaci meze kluzu větší nebo rovné 275 MPa a pevnosti v tahu 390–510 MPa je vhodný pro tlakové-nosné konstrukce.
V aplikacích, jako jsou kotle a skladovací nádrže, hraje pevnost v tahu rozhodující roli:
-
Odolnost vůči tlaku
Vyšší pevnost v tahu umožňuje ocelovému plechu odolat vnitřnímu tlaku plynů nebo kapalin.
-
Konstrukční bezpečnost
Zabraňuje náhlému selhání při zátěži a zajišťuje bezpečný dlouhodobý-provoz.
-
Výrobní výkon
Vyvážená pevnost v tahu zajišťuje, že materiál P275N se snadno tvaruje, ohýbá a svařuje bez praskání.
Typické aplikace ocelového plechu tlakové nádoby P275N
Pevnost v tahu ocelového plechu tlakové nádoby P275N je ideální pro:
- Kotlové pláště a parní bubny
- Tlakové nádoby a nádrže na LPG
- Zásobníky ropy a plynu
- Výměníky tepla
- Průmyslové potrubí
V těchto aplikacích musí ocel zvládnout kombinované namáhání, změny teploty a tlakové cykly.
Srovnání s vyššími silovými stupni
Ve srovnání s vyššími třídami, jako je P355N:
- Materiál P275N → Nižší pevnost v tahu, nákladově-efektivnější
- P355N → Vyšší pevnost pro náročnější podmínky
Díky tomu je ocel tlakových nádob P275N preferovanou volbou pro středně-tlaké aplikace, kde není vyžadována extrémní pevnost.

Pevnost v tahu ocelového plechu tlakových nádob P275N (390–510 MPa) poskytuje spolehlivou rovnováhu mezi pevností a zpracovatelností. Zajišťuje bezpečný výkon v tlakovém prostředí při zachování dobrých výrobních vlastností.
U tlakových nádob a kotlů je výběr správné pevnosti v tahu zásadní pro bezpečnost a účinnost. Naše ocelové plechy tlakových nádob P275N splňují normy EN se stabilním mechanickým výkonem a rychlým dodáním.
Kontaktujte nás ještě dnes a získejte technickou podporu a nejnovější cenu materiálu P275N.
Kontaktujte nyní a získejte nabídku oceli P275N

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi P275N, P275NH, P275NL1 a P275NL2?
Hlavní rozdíly spočívají v teplotě nárazové zkoušky a použitelných pracovních podmínkách. Všechny čtyři třídy mají minimální mez kluzu větší nebo rovnou 275 MPa (pro tloušťku menší nebo rovnou 16 mm) a splňují normu EN 10028-3:
P275N: Rázová zkouška při -20 stupních, vhodná pro tlakové nádoby s normální teplotou a obecná průmyslová potrubí;
P275NH: Rázový test při -20 stupních, optimalizovaný pro výkon při vysokých-teplotách, adaptabilní na zařízení se střední- až vysokou teplotou pod 350 stupňů;
P275NL1: Rázová zkouška při -40 stupních, vhodná pro nízkoteplotní skladovací nádrže a separátory v chladných oblastech;
P275NL2: Rázový test při -50 stupních, nabízí nejlepší tuhost při ultranízké teplotě, přizpůsobitelný kryogenním zařízením, jako jsou systémy kapalného dusíku/LNG.
Jaká jsou odpovídající číselná označení pro tyto čtyři stupně?
P275N: 1.0483;
P275NH: 1,0485;
P275NL1: 1,0488;
P275NL2: 1,1104.
Ovlivňuje tloušťka výkon?
Ano, má. Když tloušťka přesáhne 16 mm, mez kluzu postupně klesá (např. větší nebo rovna 245 MPa pro 63~100 mm) a houževnatost při nízkých-teplotách také mírně klesá. Pro ultra-nízkoteplotní pracovní podmínky s tloušťkou >40 mm se doporučuje upřednostnit P275NL2 a zvýšit vzorkovací poměr pro nárazové zkoušky.
Jaké jsou klíčové ukazatele mechanických vlastností čtyř stupňů?
Mez kluzu (ReH): Větší nebo rovna 275 MPa pro tloušťku menší nebo rovnou 16 mm, mírně klesající s rostoucí tloušťkou (např. větší nebo rovna 255 MPa pro 40~63 mm);
Pevnost v tahu (Rm): 410~560MPa;
Energie nárazu (KV): Větší nebo rovna 27 J pro každou odpovídající teplotu nárazu (běžná dodávka splňuje větší nebo rovna 40 J pro zvýšení bezpečnostní redundance);
Protažení (A): Větší nebo rovné 22 %~24 % (upraveno podle tloušťky).
Jaký je rozsah dostupných rozměrů?
Tloušťka: 6mm~300mm;
Šířka: 1500mm~4800mm;
Délka: 6000 mm ~ 18 000 mm;
K dispozici jsou přizpůsobené služby řezání, vrtání a úkosování s minimální velikostí řezu 500 × 500 mm.
Jaká je svařitelnost a jaká jsou doporučení pro svařování?
Má vynikající svařitelnost (CEV menší nebo rovno 0,43 %) s doporučenými řešeními:
Svařovací spotřební materiál: E5515-C1 pro ruční obloukové svařování, tavidlo H08MnA+F55A4 pro svařování pod tavidlem a ER50-6 pro plynové obloukové svařování kovů;
Požadavek na předehřívání: Pro tloušťku menší nebo rovnou 30 mm není vyžadován žádný předehřev; předehřejte na 100~150 stupňů pro tloušťku >30 mm;
Interpass Temperature: Menší nebo rovna 250 stupňům, s tepelným příkonem regulovaným na 15~35kJ/cm;
Tepelné zpracování po svařování (PWHT): Doporučeno pro tlusté plechy (>50 mm) – žíhání pro odlehčení pnutí při 580~620 stupních po dobu 2 hodin.
Může být řada P275 nahrazena ASTM A516 Gr70 (americký standard) nebo Q345R (čínský standard)?
vs. ASTM A516 Gr70: Podobná pevnost, ale řada P275 nabízí lepší houževnatost při nízkých-teplotách
. Řada P275 je preferována pro evropské projekty, zatímco ASTM A516 Gr70 je vhodná pro severoamerické projekty;
vs. Q345R (GB 713): Q345R má vyšší mez kluzu (Větší nebo rovna 345 MPa), ale řada P275 vyniká výkonem při nízkých-teplotách (-20stupňový náraz) a stabilitě při vysokých teplotách. U mezinárodních projektů se doporučuje nejprve vybírat podle normy EN.
Jaké jsou rozdíly mezi P275NL1/NL2 a 16MnDR (čínský standard)?
16MnDR (GB 3531): Rázová zkouška při -40 stupních, mez kluzu větší nebo rovna 315 MPa, vhodné pro domácí nízkoteplotní projekty;
P275NL1: Rázová zkouška při -40 stupních, mez kluzu větší nebo rovna 275 MPa, patřící do evropského standardního systému s vyšším mezinárodním uznáním;
P275NL2: Rázová zkouška při -50 stupních, nabízí lepší houževnatost při nízkých teplotách než 16MnDR, adaptabilní na náročnější kryogenní pracovní podmínky.
| Další ocelový plech | ||||
| Jméno | Materiál | Specifikace (mm) | tuny | Poznámka |
| Plátovaný ocelový plech | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300 mm (základní deska), 1-50 mm (kompozitní deska) | / | UT, AR, TMCP. Normalizované, kalené a temperované, Zkouška směru Z, Charpy V-Vrubový test Test třetí strany, Otryskávání a lakování. |
| Nízká slitina | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalizace, temperování, řízené válcování, válcování za tepla, válcování za tepla, 1. kontrola, 2. kontrola, 3. kontrola |
| Deska tlakové nádoby | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA2785,831Gr, SA38 SA387Gr22, P265,P295,P355GH,Q245R(R-HIC),Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalizace, temperování, řízené válcování, válcování za tepla, válcování za tepla, 1. kontrola, 2. kontrola, 3. kontrola |
| Vysoce{0}}pevnostní deska | WH785D/E,Q960D/E,Q890D/E,WH60D/E,WH70B,Q550D,Q590D,Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Kalené a temperované |
| Deska odolná proti opotřebení- | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Kalené a temperované |
| Můstková deska | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | 2853.621 | Válcování za tepla, normalizované, válcování za tepla řízené válcování, kalené a temperované + houževnatost a křehkost |

