
SA514 Třída Fje vysoce{0}}tepelný, kalený a temperovaný ocelový plech z legované oceli známý svou mimořádnou pevností (min. výtěžnost 100 ksi), houževnatostí a dobrou svařitelností. Používá se v těžkých-konstrukčních aplikacích, jako jsou stavební stroje, rámy nákladních automobilů a jeřábová ramena, obsahuje specifické legovací prvky pro vyšší výkon a je dostupný v různých tloušťkách.
Klíčové vlastnosti
Typ:Vysoká-pevnost Nízká-slitina (HSLA) z kalené a temperované oceli.
Mez kluzu:Minimálně 100 ksi (690 MPa) pro desky do tloušťky 2,5 palce.
Pevnost v tahu:Typicky 110-130 ksi (760-895 MPa).
Houževnatost:Vynikající houževnatost při nízkých{0}}teplotách, často s doplňkovým Charpyho V-vrubovým testováním.
Svařitelnost:Dobré, vhodné pro náročné konstrukční aplikace.
Legující prvky:Obsahuje nikl, chrom, molybden, vanad a měď pro pevnost a vlastnosti.
Běžné aplikace
Stavební technika (jeřáby, zemní-stěhovací stroje)
Přepravní přívěsy a rámy pro těžká vozidla
Členové konstrukce mostu
Mobilní zvedací pracovní plošiny (man-výtahy)
Zemědělská technika
Dostupnost a standardy
Řídí se specifikacemi ASTM A514/ASME SA514, přičemž stupeň F je jednou z několika možností.
Dodávají se jako desky, často v tloušťkách od přibližně 0,185" do 2,5" (nebo více v závislosti na tloušťce), s širšími a delšími rozměry.
Chemické složení tepelné analýzy pro SA514 stupeň F kalený a temperovaný ocelový plech (Max %)
|
Třída oceli |
Hlavní prvky válcování vysoce pevné ocelové desky SA514Gr.F |
|||||||
|
C |
Si |
Mn |
P |
S |
N |
B |
||
|
SA514GrF |
0.10-0.20 |
0.15-0.35 |
0.60-1.00 |
0.035 |
0.035 |
0.0005-0.0006 |
||
|
Cr |
Mo |
Cu |
Nb |
Ni |
Ti |
V |
Zr |
|
|
0.40-0.65 |
0.40-0.60 |
0.15-0.50 |
- |
0.70-1.00 |
- |
0.03-0.08 |
- |
|
Dostupné rozměry
Skrýt/Zobrazit konkrétní sloupce Upravit
|
Stupeň |
Typ produktu |
Tloušťka |
Šířka |
Délka |
|---|---|---|---|---|
|
třída F |
Talíř |
0.185 - 2.50 |
60 - 131.9 |
73 - 590 |
Mechanické vlastnosti
Tahové vlastnosti:Zkouška tahem se provádí v příčném směru podle požadavků ASTM A6. Požadavky na pevnost v tahu a tvrdost jsou uvedeny níže:
Skrýt/Zobrazit konkrétní sloupce Upravit
|
Stupeň |
Typ produktu |
Tloušťka |
Mez kluzu |
Pevnost v tahu |
Prodloužení o 2" |
Zmenšení plochy 1) |
Zmenšení plochy 2) |
Tvrdost3) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
třída F |
Talíř |
0.185 - 0.750 |
100 |
110 - 130 |
16 |
35 |
- |
235 - 293 |
|
třída F |
Talíř |
0.751 - 2.50 |
100 |
110 - 130 |
16 |
35 |
45 |
- |
1)Zmenšení plochy pro 1,5 palce široký obdélníkový tahový vzorek.
2)Zmenšení plochy pro 0,5 palce kruhový napínací vzorek.
3)Pro desky do 0,375 palce lze použít zkoušku tvrdosti podle Brinella místo zkoušky tahem pro desky, které nebyly zkoušeny v tahu v dávce 15 tun.
1. Co je ocel SA514 třídy F?
SA514 Grade F je vysokopevnostní, kalená a temperovaná ocelová deska z legované oceli, která se používá především v konstrukčních aplikacích vyžadujících extrémní houževnatost a vysokou mez kluzu, jako jsou jeřábová ramena a důlní zařízení.
2. Jaká je mez kluzu SA514 třídy F?
SA514 Grade F má minimální mez kluzu 100 ksi (690 MPa) pro tloušťky do 2,5 palce (63,5 mm). U tlustších plechů se minimální mez kluzu snižuje.
3. Je SA514 třídy F svařitelný?
Ano, SA514 Grade F lze svařovat, ale vyžaduje to přísné kontrolní postupy kvůli vysoké prokalitelnosti. Předehřívání, nízko-vodíkové elektrody a řízený přívod tepla jsou povinné, aby se zabránilo praskání způsobenému vodíkem- a zachovaly se vlastnosti v tepelně-ovlivněné zóně (HAZ).
4. K čemu se používá SA514 Grade F?
Používá se ve vysoce namáhaných konstrukčních součástech, jako jsou jeřábová ramena, rámy nákladních automobilů pro těžké nákladní vozy, ramena důlních lopat, věže větrných turbín (vysoko{0}}namáhané sekce) a nosné konstrukce vojenských vozidel a těžkých strojů.
5. Jaký je rozdíl mezi ocelí SA514 a AR500?
SA514 Grade F je skrz -kalená, kalená a temperovaná konstrukční ocel určená pro nosné- součásti. AR500 je otěruvzdorná-ocel s tvrdým-povrchem odolným proti opotřebení, používaná především pro výstelky v těžbě a manipulaci s materiálem, nikoli pro primární konstrukční podporu.
6. Jaké je chemické složení SA514 Grade F?
Jeho typické složení zahrnuje uhlík (~0,15%), mangan (~0,95%), křemík (~0,55%), chrom (~0,85%), molybden (~0,55%), vanad (~0,08%) a bor (0,001-0,005%) pro dosažení vysoké pevnosti a prokalitelnosti.
7. Jaká je tvrdost SA514 stupně F?
Typický rozsah tvrdosti podle Brinella pro SA514 Grade F je 235-293 HBW (přibližně 22-30 HRC). To vyvažuje vysokou pevnost s dobrou houževnatostí.
8. Lze SA514 třídu F obrábět?
Ano, ale s obtížemi. Je to velmi tvrdá, pevná ocel, která vyžaduje robustní strojní zařízení, pevné nastavení, vhodné řezné nástroje (třída a geometrie), dostatečné chlazení a nižší rychlosti/posuvy ve srovnání s měkkými ocelmi.
9. Jaký je ekvivalent SA514 Grade F v Evropě?
Neexistuje žádný přímý, identický evropský ekvivalent. Nejbližší třídy z hlediska vysoké pevnosti a kaleného a temperovaného stavu jsou S690QL (EN 10025-6) nebo možná Hardox 600 pro aplikace s opotřebením, i když se jejich chemie a přesné vlastnosti liší.
10. Jaká je kvalita SA514 třídy F v porovnání s ocelí T1 (A514)?
SA514 třída F je ocel T1. „A514“ je označení ASTM pro konstrukční ocel a „SA514“ je kódové označení ASME pro stejný materiál. Stupeň F je jednou ze specifických pod-tříd podle této specifikace.
Kompletní specifikace a podrobnosti jsou k dispozici na vyžádání. Výše uvedené informace jsou poskytovány pouze pro orientační účely. Pro konkrétní požadavky na design kontaktujte naše technické prodejní pracovníky.


