Znalost

Ocelový plech A514 třídy F & T1

Jan 16, 2026 Zanechat vzkaz

info-657-265

 

ASTM A514 třída Fje vysoce{0}}výtěžný, kalený a temperovaný plech z legované oceli, který se primárně používá pro konstrukční aplikace, kde je rozhodující úspora hmotnosti a vysoká pevnost. Je součástí rodiny ocelí často označovaných obchodním názvem ocel T-1.

 

Klíčové specifikace

Mez kluzu: Minimálně 100 ksi (přibližně . 690 MPa) pro tloušťky do 2,5 palce.

Pevnost v tahu: Typicky 110–130 ksi.

Stav: Dodává se v kaleném a temperovaném stavu, aby se dosáhlo jeho vysoké-pevnosti a houževnatých mechanických vlastností.

Rozsah tloušťky: Standardní dostupnost pro třídu F je obvykle do 2,5 palce (63,5 mm).

 

Aplikace

Díky svému vysokému poměru pevnosti-k{1}}hmotnosti a odolnosti vůči prasklinám za chladného počasí se běžně používá v:

Těžké vybavení: Jeřábová ramena, korby důlních vozů a nakladače.

Infrastruktura: Svařované mosty a rámy budov.

Doprava: Rámy těžkých vozidel, podvozky a přepravní přívěsy.

 

Poznámky k výrobě

Svařitelnost: Snadno svařitelné, ale vyžaduje specifické postupy, jako je předehřátí a použití nízko{0}}vodíkových elektrod, aby se zabránilo praskání v tepelně-postižené zóně.

Obrobitelnost: Lze obrábět a řezat pomocí plazmové, laserové nebo kyslíkové -metody, i když tvrzené hrany mohou vyžadovat dodatečné-tepelné zpracování.

Ekvivalentní třídy: Mezi běžné mezinárodní ekvivalenty patří EN 10025-6 S690QL a čínská Q690D.

 

 

 

Chemie materiálů

SI

FE

MN

ČR

MO

TI

B

V

C

0.28%

98.0%

0.85%

0.48%

0.2%

0.02%

0.003%

0.05%

0.27 – 0.30%

 

 

Mez kluzu/pevnost v tahu

 

Metrický

Císařský

Pevnost v tahu, konečná

760 – 895 MPa

110 000 – 130 000 psi

Pevnost v tahu, výtěžnost

690 MPa

100 000 psi

Prodloužení při přestávce

(v 50 mm)

18%

18%

Modulová elasticita

190 – 210 GPa

27 557 – 30 458 ksi

Hromadný modul

(Typické pro ocel)

140 GPa

203 000 ksi

Poissonův poměr

0.27 – 0.30

0.27 – 0.30

Smykový modul

(Typické pro ocel)

80 GPa

116 000 ksi

 

 

Mechanické vlastnosti

Mechanické vlastnosti Metrický angličtina
Pevnost v tahu, maximální 760 - 895 MPa 110000 - 130000 psi
Pevnost v tahu, výtěžnost (@0,200 %) 690 MPa 100 000 psi
Objemový modul (typický pro ocel) 140 GPa 20300 ksi
Modul ve smyku (typický pro ocel) 80 GPa 11600 ksi
Modul pružnosti 190-210 GPa 27557-30458 ksi
Poissonův poměr 0.27-0.30 0.27-0.30
Prodloužení při přetržení (v 50 mm) 18% 18%
Tvrdost, Brinell (@9,50 mm / 0,374 palce, pro desky) 235 - 293 235 - 293
Tvrdost, Knoop (převedeno z tvrdosti podle Brinella) 289 289
Tvrdost, Rockwell B (převedeno z tvrdosti podle Brinella) 98 98
Tvrdost, Rockwell C (převedeno z tvrdosti podle Brinella) 26 26
Tvrdost, Vickers (převedeno z tvrdosti podle Brinella) 278 278

Kontaktujte nyní

 

 

1. K čemu se používá ocel A514 třídy F?
A514 třídy F se primárně používá ve vysoce-konstrukčních aplikacích, jako jsou těžká stavební zařízení, jeřábová ramena, důlní stroje a mosty, kde je vyžadován vynikající poměr pevnosti-k{3}}hmotnosti.

2. Jaká je mez kluzu třídy F A514?
Pro desky do tloušťky 1,25 palce (31,75 mm) je minimální mez kluzu 100 ksi (690 MPa). U tlustších desek se mez kluzu snižuje, typicky na 90 ksi (620 MPa) až 2,5 palce.

3. Lze A514 třídy F svařovat?
Ano, dá se svařovat, ale vyžaduje to přísné postupy včetně předehřívání, použití nízko{0}}vodíkových elektrod a často po-tepelném zpracování po svařování, aby se zabránilo praskání kvůli jeho vysoké prokalitelnosti.

4. Jak se liší A514 třídy F od třídy E?
Hlavní rozdíl je v chemii: Třída F má nižší obsah uhlíku a slitiny (a žádný bor), což má za následek lepší svařitelnost a nižší uhlíkový ekvivalent, přičemž obě třídy nabízejí stejnou minimální mez kluzu.

5. Jaká je tvrdost A514 stupně F?
Typický rozsah tvrdosti pro A514 stupeň F je přibližně HBW 280-340 (Brinell) nebo HRC 29-36, ale tvrdost není specifikovanou vlastností v normě ASTM.

6. Je A514 třídy F stejná jako ocel T1?
Ano, A514 Grade F je často komerčně označován jako „T1 Type F“ nebo „modified T1“. Název „T1“ původně pochází z ochranné známky, ale běžně se používá pro tuto rodinu-vysokopevnostních, kalených a temperovaných ocelí.

7. Jaký je evropský ekvivalent A514 Grade F?
Nejbližší evropský ekvivalent je S690QL nebo S690Q/QL1 podle EN 10025-6, který má podobnou mez kluzu 690 MPa a kalený a temperovaný stav.

8. Dokážete řezat plamenem A514 třídy F?
Ano, ale vyžaduje předehřátí (typicky 300-500 stupňů F) a řízené chlazení, aby se zabránilo ztvrdnutí a praskání podél řezné hrany. Upřednostňovanou alternativou je často řezání plazmou nebo vodním paprskem.

9. Jaké je chemické složení A514 Grade F?
Má nižší obsah uhlíku (max. 0,20 %) ve srovnání se stupněm E, spolu se sníženým obsahem chrómu, molybdenu a žádného boru, což má za následek nižší uhlíkový ekvivalent pro lepší svařitelnost.

10. Proč zvolit A514 třídy F před třídou E?
Vyberte si třídu F, pokud jsou svařitelnost a snadná výroba hlavními prioritami složitých konstrukcí, protože její štíhlejší chemie snižuje riziko-praskání souvisejících se svařováním ve srovnání s vyšší-slitinou třídy E.

 

 

Kompletní specifikace a podrobnosti jsou k dispozici na vyžádání. Výše uvedené informace jsou poskytovány pouze pro orientační účely. Pro konkrétní požadavky na design kontaktujte naše technické prodejní pracovníky.

info-500-499

 

 

 

Odeslat dotaz